FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czym jest oprogramowanie Safexpert?
Safexpert to uznany i polecany system prowadzący krok po kroku do oznakowania CE maszyn i urządzeń. Zbudowany jest z modułów, które mogą działać niezależnie od siebie, dzięki czemu Klient nie musi nabywać niepotrzebnych mu funkcji programu. Wśród tych modułów znajdują się:
- CE-Przewodnik, w tym narzędzie od przeprowadzenia oceny ryzyka zgodnie z normą PN-EN ISO 12100:2012
- Internetowa baza danych norm
- Asystent Kontroli i Odbioru
Jakie praktyczne narzędzia oferuje program Safexpert?
Program Safexpert posiada budowę modułową. Umożliwia to użytkownikowi wybór najbardziej przydatnych dla niego funkcji programu. W skład oprogramowania wchodzą m.in.:
Komu może się przydać?
Z programu Safexpert korzystać powinny przede wszystkim:
- Podmioty zajmujące się przeróbkami i modernizacją maszyn oraz integratorzy systemów automatyki
- Podmioty chcące być na bieżąco z wybranymi przepisami i normami
- Jednostki notyfikowane, jednostki certyfikujące, laboratoria badawcze
- Politechniki i uniwersytety techniczne w celach dydaktycznych
W jakim języku program Safexpert komunikuje się z użytkownikiem?
Safexpert pracuje w jednym z trzech języków operacyjnych: angielskim, francuskim i niemieckim. Ustawienia dokonać można w panelu administracyjnym programu. Niezależnie od tego jeden z tych języków należy również wybrać każdorazowo podczas tworzenia nowego projektu (może być inny niż operacyjny). Raz ustawiony język projektu nie może zostać zmieniony.
Jakie formaty plików pozwala zapisywać Safexpert?
Safexpert pozwala archiwizować całe projekty jak również biblioteki i listy w zewnętrznym pliku .sedata. Wielkim udogodnieniem jest jednak możliwość wydruku wielu efektów pracy w programie (np. ocena ryzyka, deklaracja zgodności, instrukcja maszyny, raport pokontrolny) do plików formatach: pdf, xls (MS Excel), rtf (np. MS Word), txt (pozbawiony formatowanie plik tekstowy).
Czy program można uruchamiać na wielu komputerach?
Głównym elementem Safexpert jest baza danych. W niej zgromadzone są wszystkie zasoby, z których korzysta program. W zależności od rodzaju wykupionej licencji możesz:
- zainstalować program w wersji jednostanowiskowej - baza danych instalowana jest lokalnie na jednym komputerze (Safexpert Basic BS),
- korzystać ze współpracy sieciowej - baza danych instalowana jest na serwerze (MS SQL Server lub Oracle), a na komputerze podłączonym do sieci sam program (Safexpert Basic lub Safexpert Compact)
Czy w programie można importować własne pliki?
Tak. W bardzo wielu punktach projektu (m.in. opis projektu, lista części, ocena ryzyka, kontrole i odbiory, biblioteki) można umieszczać własne pliki poprzez ich osadzenie na stałe w projekcie (dzięki czemu mogą być przenoszone wraz z całym projektem) będą też jedynie podlinkowanie (w folderze na dysku twardym). Program pozwala importować pliki w dowolnym formacie (pliki tekstowe worda, arkusze excel, pdf, pliki graficzne, a także formaty specyficzne innych aplikacji).
W jaki sposób raz utworzone zasoby można wykorzystać w kolejnych projektach?
Safexpert oferuje możliwoć tworzenia bibliotek i list, które mogą być wykorzystywane w projektach. Przykładowo dla oceny ryzyka w Safexpert najbardziej przydatne są biblioteki opisów występujących zagrożeń (descriptions) oraz środków ochronnych (measures). Dzięki raz zdefiniowanym wpisom w bibliotekach oszczędzasz czas, a biblioteki można stale uzupełniać np. bezpośrednio z poziomu oceny ryzyka w otwartym projekcie. Podobną funkcjonalność oferują listy, m.in. listy zagrożeń oraz listy kontrolne (checklisty). Wraz z programem dostarczamy listę zagrożeń wg normy PN-EN ISO 12100:2012 oraz listę kontrolną do przeprowadzania odbiorów maszyn sporządzoną na podstawie dyrektywy maszynowej 2006/42/WE zał. I (obie w języku polskim). Program pozwala tworzyć własne listy na bazie dowolnych dokumentów.
Jakie są wymagania systemowe programu?
Wymagania minimalne:
- Procesor Pentium lub Xeon 1,4 GHz
- Pamięć RAM: 1 GB lub 2 GB (64-bit)
- 500 MB przestrzeni dyskowej
- Rozdzielczość ekranu 1024 x 768 pikseli
- zainstalowany framework .NET 4.0
- Aktualne procesory Pentium lub Xeon o taktowaniu 2 GHz
- Pamięć RAM: 2 GB lub 3 GB (64-bit)
- połączenie z Internetem
- MS SQL Server 2008 R2 do współpracy sieciowej
- Microsoft Word od 2003